Sekrety mobilnej fotografii: głębia ostrości a kompozycja

Czy fotografując smartfonem warto zwracać uwagę na głębię ostrości, skoro w odróżnieniu od lustrzanek, kompaktów lub bezlusterkowców prawie nie mamy na nią wpływu? Oczywiście, że tak! O tym jak ta głębia może wpłynąć na kompozycję opowie wam Łukasz Gurbiel - wielokrotny laureat polskich i międzynarodowych konkursów fotografii mobilnej takich jak: Świat Różnorodnych Szerokości, #XperiaAwards, Mobile Photography Awards, American Aperture Awards, MIRA Mobile Prize, autor bloga Fotokomórkomania oraz współzałożyciel Grupy Mobilni.

Ten artykuł ma 3 strony:

Słowem wstępu

O komponowaniu zdjęć napisano już naprawdę bardzo wiele. Praktycznie każdy serwis internetowy, dotykający tematyki fotograficznej, przygotował dla swoich czytelników jakieś artykuły z poradami dotyczącymi kompozycji w fotografii. Także w księgarniach nie brakuje pozycji poświęconych – przynajmniej w części – tej dziedzinie. Czy istnieje więc chociaż jeden dobry powód do stworzenia kolejnej publikacji, tylko dlatego, że dotyczyć ma ona fotografii mobilnej, czyli tej tworzonej przy pomocy smartfonów?

Moim zdaniem taki powód rzeczywiście występuje. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że zdjęcia robione telefonami komórkowymi podlegają identycznym prawom kompozycji, co wszelkie inne kadry. Specyfika modułów fotograficznych wbudowanych w smartfony wnosi jednakże do tematu pewne dodatkowe aspekty, a jednym z ważniejszych jest ten związany z tzw. głębią ostrości.

Kilka zdań o głębi ostrości

Głębia ostrości jest parametrem mówiącym o tym, w jakim przedziale odległości od obiektywu aparat ostro odwzoruje elementy fotografowanej właśnie sceny. Głębia ostrości podlega pewnym prawidłowościom. Rośnie wraz z przymykaniem obiektywu przez przysłonę, a także (do pewnego momentu) z odległością do miejsca, na które jest ustawiona ostrość.

Gdy skraca się ogniskowa, przy jednoczesnym zachowaniu rozmiaru elementu światłoczułego, głębia ostrości (wraz z kątem widzenia obiektywu) także rośnie. Gdy zmniejsza się fizyczny rozmiar elementu światłoczułego, ale nie zmienia się kąt widzenia aparatu, zakres użytecznej ostrości również wzrasta.

Różnice między „klasycznymi” aparatami, a tymi w telefonach

Być może zadajecie sobie właśnie pytanie: cóż takiego odróżnia wbudowany w smartfona moduł fotograficzny od aparatu cyfrowego, jakim jest lustrzanka, bezlusterkowiec czy chociażby kompakt? Podstawowe różnice to niewielka możliwość kontroli wcześniej wspomnianej głębi ostrości oraz to, że owa głębia ostrości jest “z natury” w przypadku smartfonów bardzo duża.

Kamery wbudowane w telefony – w przeciwieństwie do swoich większych braci – nie są wyposażane w mechanizm przysłony. W „dużych” aparatach fotograficznych przysłona jest elementem obiektywu umożliwiającym – na życzenie fotografującego – zmniejszanie otworu, przez który światło pada na matrycę światłoczułą. Możliwe jest dzięki temu kontrolowanie głębi ostrości zarejestrowanej sceny.

Głębia ostrości w przypadku telefonów jest bardzo duża, pomimo tego, że ich obiektywy są zawsze maksymalnie otwarte. Powód? Smartfonowa optyka cechuje się krótkimi ogniskowymi, a matryce mają niewielkie rozmiary.

Zobacz również: Mobilne filmowanie i fotografowanie

W obu przypadkach mówimy tutaj o pojedynczych milimetrach. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że jeszcze nie tak dawno temu telefony miały tak małe matryce, że aparaty tych smartfonów nie miały żadnego systemu ustawiania ostrości. Praktycznie wszystko, co znajdowało się przed ich obiektywami rysowało się ostro na elemencie światłoczułym.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Sekrety mobilnej fotografii

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Porady:

Jak aktywować starter Orange, Play, Plus lub T-Mobile? Podpowiadamy Jak śledzić ulubione seriale na smartfonie? Jak zrobić idealne selfie? Samsung Galaxy Ace - dane techniczne Samsung Galaxy mini 2 - dane techniczne HTC Desire X - dane techniczne [Specyfikacje] Jak włączyć roaming? Orange, Plus, Play, T-Mobile Adobe Reader - jak zainstalować? Poradnik [Android] Ovo Lite GPS - dane techniczne [Specyfikacja] Manta DUO POWER 8" HD (MID802) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta EBOOK 04 - dane techniczne [Specyfikacja] Nowy smartfon i wyzwania w sklepie. Bądź uważny podczas zakupów