Sony Xperia Z3 Compact

Sony Xperia Z3 Compact

Sekrety mobilnej fotografii: fotografia uliczna

Czy fotografując smartfonem można uchwycić dobre zdjęcie uliczne? Oczywiście, że tak! O tym jak tego dokonać opowie wam po raz kolejny Łukasz Gurbiel - wielokrotny laureat polskich i międzynarodowych konkursów fotografii mobilnej takich jak: Świat Różnorodnych Szerokości, #XperiaAwards, Mobile Photography Awards, American Aperture Awards, MIRA Mobile Prize, autor bloga Fotokomórkomania oraz współzałożyciel Grupy Mobilni.

Ten artykuł ma 3 strony:

Słowem wstępu

W ubiegłym tygodniu Czarek Dziadurski opowiedział Wam o fotografowaniu architektury za pomocą smartfonów. Humorystycznie zwrócił uwagę na fakt, że budynki nie miewają gorszych dni i zawsze chętnie oraz cierpliwie pozują.

Chociaż sam również bardzo lubię robić im zdjęcia, to jednak jestem zmuszony wytknąć obiektom architektonicznym bardzo poważną wadę: ich skończoną liczbę w jednej lokalizacji :) Po latach mieszkania w tym samym mieście, szukanie nowych kadrów o tematyce architektonicznej staje się odrobinę frustrujące.

Istnieje jednak dziedzina fotografii, zapewniająca właściwie nieskończoną ilość tematów do zdjęć. W dodatku praktycznie niezależnie od miejsca i wcale nie mam tutaj na myśli fotografii studyjnej. Ta przebogata w możliwości gałąź fotografii to tzw. fotografia uliczna (ang. street photography).

Zdefiniowanie, czym jest fotografa uliczna, nie jest takie proste. Osobiście uważam, że temat ten trzeba poczuć, gdzieś głęboko wewnątrz siebie, a kiedy już to olśnienie przyjdzie, to nagle wszystko staje się jasne, bez uciekania się do jakichkolwiek definicji. Ale oczywiście trzeba mieć jakiś punkt zaczepienia.

Nazwa — fotografia uliczna — sugeruje, że tematyką tego rodzaju zdjęć powinna być ulica i życie, które się na niej toczy. Moim skromnym zdaniem, to zaledwie półprawda. Po pierwsze, zawężanie fotografii ulicznej wyłącznie do scen rozgrywających się faktycznie na ulicy, jest według mnie ogromnym spłyceniem tematu. Po drugie, mam głębokie przekonanie, że nie każde zdjęcie ludzi na ulicy można nazwać fotografią uliczną. Część takich zdjęć, to po prostu zdjęcia ludzi na ulicy :)

Dla mnie kluczem do fotografii ulicznej jest opowieść o człowieku. Opowieść, którą fotograf odczytał ze swojego otoczenia i postanowił zamknąć w zdjęciu. Mógł ją rzeczywiście dostrzec na ulicy w mieście, ale również w metrze, na plaży, w lesie lub w wiosce Inuitów na Grenlandii. Gdziekolwiek.

Tę opowieść fotograf mógł dokumentować niepostrzeżenie — nie ujawniając się, albo też fotografował “na bezczelnego” - nawet wbrew woli uwiecznianych ludzi. Mógł również poprosić ich o zgodę, a wręcz o pozowanie.

Zobacz również: Bye Bye Camera. Mieli usuwać ludzi ze zdjęć, a usunęli tylko 13,99 zł z mojej kieszeni

Fotografia uliczna jest fotografią wielu możliwości. Każdy, kto chce ją uprawiać, prawdopodobnie znajdzie w niej coś dla siebie. Pod warunkiem, że nauczy się sprawnie wyłapywać kłębiące się wokół niego historie. I czasem je kreować. Brzmi to wszystko kosmicznie? Cóż, nigdzie nie napisałem, że fotografia uliczna jest całkiem prostą sztuką :) Z pewnością jest jednak warta zainteresowania i stała się uzależnieniem i obsesją niejednego fotografa mobilnego.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Sekrety mobilnej fotografii

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Przeglądy:

Best of 2016 - najlepsze aplikacje na iOS w 2016 roku 5 smartfonów ze średniej półki cenowej z dużymi bateriami W skrócie: Fleksy trafi na Androida, smartfony BlackBerry znów w Sieci, rok darmowych rozmów w Plusie W skrócie: iPad mini w Orange, nowy Gmail dostępny, Key Lime Pie potwierdzony Dziwacy tygodnia: Lamborghini, czołg oraz... oczy Oto moje ulubione gry piłkarskie na smartfony Nieznane telefony znanych marek: Sony (Ericsson) Przegląd tragicznych SMS-owych pomyłek [cz. 2] Nie tylko Galaxy S7 edge. 5 alternatywnych smartfonów z zagiętymi ekranami Stare nowe gry. Te serie pamiętają jeszcze czasy zwykłych komórek, a wciąż są rozwijane Nowe okna otwierają furtkę możliwości. Koncept Windowsa 10 TOP 5 (+1) smartfonów, które najbardziej rozczarowały mnie w 2015 roku