Sekrety mobilnej fotografii: fotografia uliczna

Ten artykuł ma 3 strony:

Kilka słów na temat sprzętu

A teraz przejdę do kwestii sprzętowych i postaram się odpowiedzieć na pytanie: czy i jak smartfony dają sobie radę w fotografii ulicznej. Cóż, z własnego doświadczenia wiem, że sprawdzają się wyśmienicie! A teraz wam to udowodnię.

Zacznę od kwestii fundamentalnej, czyli od “szkła”. Gdybym fotografował lustrzanką lub bezlusterkowcem, założyłbym “na ulicę” jasny obiektyw stałoogniskowy. Jego kąt widzenia odpowiadałby kątowi widzenia optyki o ogniskowej z zakresu mniej więcej od 24 mm do 35 mm dla filmu małoobrazkowego. Tak się składa, że smartfony wyposaża się w obiektywy o takich właśnie parametrach, gdyż są one uważane (i słusznie!) za niezwykle uniwersalne. A co z jasnością? Współczesne smartfony mają z reguły jasną optykę. Coraz częściej jej “światło” to F/2,0, a nawet F/1,7.

Fotografia uliczna to dziedzina, której niekoniecznie służy operowanie dosłownością. W przeciwieństwie do np. fotografii studyjnej, jakość obrazu nie ma w tym wypadku pierwszorzędnego znaczenia. Zawsze na pierwszym miejscu pozostaje opowieść. Często wręcz pewne nieostrości, niezatrzymanie ruchu, zniekształcenia wprowadzane przez obiektyw, wzbogacają odbiór opowiadanej historii. Zmierzam do tego, że generalnie jakość obrazowania współczesnych telefonów jest w przypadku fotografii ulicznej zupełnie wystarczająca.

Jeśli już jesteśmy przy smartfonowej optyce, to trzeba wspomnieć o dużej głębi ostrości, generowanej przez wbudowane w telefony moduły fotograficzne. Tematykę głębi ostrości poruszyłem w poprzednim artykule (Sekrety mobilnej fotografii: głębia ostrości a kompozycja), tutaj więc nie będę się nad nią długo rozwodził.

Pokaźna głębia ostrości w fotografii ulicznej może przeszkadzać, ale może również być sprzymierzeńcem, umożliwiającym robienie przyzwoitych zdjęć, nawet w przypadku niezbyt dokładnego ustawienia odległości podczas fotografowania.

Zobacz również: Bye Bye Camera. Mieli usuwać ludzi ze zdjęć, a usunęli tylko 13,99 zł z mojej kieszeni

Wspomniałem we wstępie, że fotografia uliczna ma wiele odcieni. Ja najbardziej lubię robić zdjęcia ludziom wtedy, kiedy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że są obserwowani i fotografowani. Powstające tym sposobem fotografie, ukazują ich w sytuacjach, w których ich naturalne zachowanie nie zostało w żaden sposób zaburzone obecnością fotografa.

Takie podejście ma swoją nazwę. W języku angielskim stosuje się termin “candid photography”, który czasami tłumaczy się u nas — może zbyt dosłownie — jako “szczera fotografia”. Smartfony są świetnymi urządzeniami do dyskretnego fotografowania. Kogóż bowiem w dzisiejszych czasach dziwi człowiek z telefonem w ręce na ulicy? Nawet najskromniejszy “klasyczny” aparat fotograficzny wzbudza większe zainteresowanie. Podczas ulicznych łowów panuje zasada: im mniej profesjonalnie wyglądasz i im mniej rzuca się w oczy twój sprzęt fotograficzny, tym lepsze zdjęcia przyniesiesz do domu.

Mam nadzieję, że przekonałem was do tego, że współczesne smartfony są wręcz stworzone do omawianej dziedziny sztuki fotograficznej.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Sekrety mobilnej fotografii

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Przeglądy:

5 selfie, które przejdą do historii Jaki telefon do 1000 zł? Oto 6 naszych propozycji Jaki telefon za 500 zł? Oto 5 naszych propozycji Samsung Galaxy A3 (2016) czy Samsung Galaxy S5 Neo? Huawei P8 czy Samsung Galaxy A5 (2016)? Samsung Galaxy A3 (2016) czy LG Zero? Apple Watch - tak wobrażano go sobie przed premierą 5 zapomnianych smartfonów, które chciałbym zobaczyć w wersjach "SE" 4 smartfony z podwójnymi aparatami o całkowicie różnych zastosowaniach W co warto zagrać #1: Przegląd najlepszych gier na Symbiana iPhone SE na pierwszych wideoprzeglądach Minecraft w VR, testowanie gier na Androida bez instalacji i nadchodzące premiery, czyli co działo się na GDC 2016 Od milionera do zera. Przygoda z tymi grami może doprowadzić cię do bankructwa [Android, iOS i Windows] 7 ciekawych, brutalnych gier Action RPG na smartfony i tablety [Android, iOS, Windows Phone, Google Chrome] Flagowiec czy tańszy smarton i smartwatch? Sprawdź, co możesz kupić w cenie topowego telefonu 5 gier rekreacyjnych, które mogą Cię czegoś nauczyć [Android, iOS i Windows Phone] 10 gier na smartfony i tabletym z otwartym światem 7 gier mobilnych, na które czekam w 2016 roku Moje TOP 25 najlepszych gier mobilnych w 2015 roku [Android, iOS i Windows] Nie tylko OnePlus. 5 "zabójców flagowców", których znajdziesz w polskich sklepach 8 technologii, które ulepszają ekrany, ale nie mają związku z jakością wyświetlanego obrazu TOP 5 (+1) smartfonów, które najbardziej rozczarowały mnie w 2015 roku 5 gier, które powstały jako zabieg promocyjny dla hollywoodzkich filmów, a nie posysają [Android i iOS] 20 lat Raymaan - wspominamy historię legendarnej serii gier [wideo]