Sekrety mobilnej fotografii: fotografia uliczna

Ten artykuł ma 3 strony:

Cenne wskazówki

A teraz kilka rad dla wszystkich pragnących rozpocząć przygodę ze smartfonową fotografią uliczną.

Na początku proponuję bardzo dokładnie przyjrzeć się możliwościom aplikacji obsługującej aparat fotograficzny w posiadanym telefonie, a także mogącym ją zastąpić programom dostępnym w sklepie z oprogramowaniem dla używanego smartfona. Główną uwagę zwróciłbym na wszelkie opcje związane z ustawianiem ostrości i wyzwalaniem migawki. Chodzi o to, żeby wybrać możliwie najlepszy pakiet ustawień dla fotografowania “na ślepo”.

Co się tutaj sprawdzi? Bez znajomości konkretnego telefonu trudno to jednoznacznie stwierdzić, ale warto przetestować np. używanie klawiszy głośności do wyzwalania migawki. Możliwe, że w przypadku posiadanego przez was telefonu świetnie działa automatyczne ustawianie ostrości na wykryte w kadrze twarze.

A może w ogóle warto wyłączyć system autofokusa i ustawić ostrość na nieskończoność lub odległość hiperfokalną? Kiedy obiektyw jest ustawiony na odległość hiperfokalną, uzyskuje się maksymalną możliwą głębię ostrości. Niektóre programy obsługujące kamery, umożliwiają wyłączenie reakcji ekranu na dotyk w czasie fotografowania. To też się czasem bardzo przydaje. Bez indywidualnych testów się tutaj nie obejdzie. Każda opcja, która zwiększy procent udanych zdjęć wykonywanych bez zwracania na siebie uwagi, będzie w cenie.

Warto też rozważyć zakup wyzwalacza migawki działającego za pośrednictwem Bluetootha. Taki gadżet kosztuje zaledwie kilkanaście złotych, a może bardzo uprzyjemnić dyskretne fotografowanie. Ale uwaga: z doświadczenia wiem, że różne modele telefonów mogą różnie współpracować z tym samym wyzwalaczem. W większości przypadków będzie on działał, ale przykładowo jeden smartfon błyskawicznie wyzwoli przy jego pomocy migawkę, a inny będzie się ociągał przez sekundę lub nawet dłużej… Nie ma rady, znowu trzeba to przetestować samodzielnie. Czasami też dobrze sprawdza się w roli wyzwalacza przycisk na kablu do słuchawek.

Kiedy już skonfigurujemy smartfona, to warto poćwiczyć fotografowanie bez patrzenia na jego ekran. Zdjęcia dyskretnie można robić na wiele sposobów: trzymając słuchawkę przy uchu, w dłoni na wysokości uda, czy też markując wiązanie butów. Wybór pozycji oczywiście zależy od perspektywy, którą chcemy uzyskać.

Zobacz również: Bye Bye Camera. Mieli usuwać ludzi ze zdjęć, a usunęli tylko 13,99 zł z mojej kieszeni

Wyćwiczyć należy ułożenie ręki, żeby nauczyć się trzymania telefonu mniej więcej równo. Przede wszystkim trzeba jednak nauczyć się w miarę dokładnie oceniać, bez zerkania na ekran, co się znajdzie w kadrze. Bez tej umiejętności trudno będzie komponować zdjęcia. Po takim treningu szybko zobaczycie, że fotografowanie “na ślepo” wcale nie jest takie trudne, jakim się wydaje być na początku.

No to teraz już czas wyjść na łowy. Jak się ubrać? To proste — tak, żeby nie wyróżniać się z tłumu. Jeżeli idziemy fotografować w miejsce oblegane przez turystów — wyglądajmy jak turysta. A garnituru raczej nie ubierajmy chcąc robić zdjęcia na targu warzywnym. Im mniej będziemy zwracali na siebie uwagę, tym łatwiej będzie się nam fotografowało.

Uprawiając fotografię uliczną, musicie wyćwiczyć specyficzny sposób obserwowania otoczenia, a także cały czas pozostawać skupionym

Najlepsze (i najwięcej!) zdjęć przynoszę z samotnych wypraw, kiedy nie muszę skupiać uwagi na swoim towarzystwie. Na ulicy sceny układają się w sensowne kadry błyskawicznie, ale te potencjalnie dobre ujęcia niestety także błyskawicznie znikną.

Obserwujcie nie tylko swoje najbliższe otoczenie — sięgajcie też wzrokiem dalej. Rozglądajcie się dookoła, poszukując obiektów, które dopełnione przez odpowiednio dobrane postaci, zbudują jakieś dodatkowe znaczenie. Im wcześniej wypatrzycie potencjalnie ciekawą sytuację, tym lepiej się do niej przygotujecie. Zdążycie się inaczej ustawić, sprawdzić tło, przyspieszyć lub zwolnić krok, żeby pozbyć się zbędnych ludzi, którzy zamierzają wam zepsuć wymarzony kadr. Najczęściej będziecie mieli na to wszystko kilka, może kilkanaście sekund.

I jeszcze jedna ważna sugestia. Nie fotografujecie ludzi w celu ich skompromitowania. “Zmęczony życiem” mężczyzna, leżący w kałuży, w której woda jest tylko podrzędnym składnikiem, niekoniecznie jest dobrym tematem na zdjęcie. Osobiście w swoich fotografiach staram się nie przekraczać pewnych granic. Pozwalam sobie, co najwyżej, na pewną i to z reguły sympatycznie podaną ironię względem ludzi, których fotografuję.

Życzę wam wspaniałych ujęć!

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Sekrety mobilnej fotografii

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Przeglądy:

5 selfie, które przejdą do historii Jaki telefon do 1000 zł? Oto 6 naszych propozycji Jaki telefon za 500 zł? Oto 5 naszych propozycji Samsung Galaxy A3 (2016) czy Samsung Galaxy S5 Neo? Huawei P8 czy Samsung Galaxy A5 (2016)? Samsung Galaxy A3 (2016) czy LG Zero? Apple Watch - tak wobrażano go sobie przed premierą 5 zapomnianych smartfonów, które chciałbym zobaczyć w wersjach "SE" 4 smartfony z podwójnymi aparatami o całkowicie różnych zastosowaniach W co warto zagrać #1: Przegląd najlepszych gier na Symbiana iPhone SE na pierwszych wideoprzeglądach Minecraft w VR, testowanie gier na Androida bez instalacji i nadchodzące premiery, czyli co działo się na GDC 2016 Od milionera do zera. Przygoda z tymi grami może doprowadzić cię do bankructwa [Android, iOS i Windows] 7 ciekawych, brutalnych gier Action RPG na smartfony i tablety [Android, iOS, Windows Phone, Google Chrome] Flagowiec czy tańszy smarton i smartwatch? Sprawdź, co możesz kupić w cenie topowego telefonu 5 gier rekreacyjnych, które mogą Cię czegoś nauczyć [Android, iOS i Windows Phone] 10 gier na smartfony i tabletym z otwartym światem 7 gier mobilnych, na które czekam w 2016 roku Moje TOP 25 najlepszych gier mobilnych w 2015 roku [Android, iOS i Windows] Nie tylko OnePlus. 5 "zabójców flagowców", których znajdziesz w polskich sklepach 8 technologii, które ulepszają ekrany, ale nie mają związku z jakością wyświetlanego obrazu TOP 5 (+1) smartfonów, które najbardziej rozczarowały mnie w 2015 roku 5 gier, które powstały jako zabieg promocyjny dla hollywoodzkich filmów, a nie posysają [Android i iOS] 20 lat Raymaan - wspominamy historię legendarnej serii gier [wideo]